Badanie DNA płodu

Badanie genetyczne płodu daje możliwość przeprowadzenia testu na ustalenia ojcostwa już w czasie ciąży. Pewność wyniku wynosi powyżej 99.9% przy potwierdzeniu ojcostwa oraz 100% przy jego wykluczeniu, czyli identycznie jak w przypadku badań wykonanych po narodzinach dziecka.

Dwie metody wykonania testu na ojcostwo w czasie ciąży

Badanie ustalania ojcostwa w czasie rozwoju prenatalnego można przeprowadzić dwoma sposobami.

Izolowanie DNA z krwi matki

Pierwszy opiera się na nowoczesnej metodzie, w której z krwi matki izolowane jest DNA dziecka. Jest to całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne badanie i można je przeprowadzić już od 10 tygodnia ciąży. Podstawą tej metody jest fakt, iż DNA płodu przenika do krwiobiegu matki przez ścianę łożyska. Test ten przypomina zwykłe badanie krwi, do badań wystarczy krew pobrana od przyszłej matki i domniemanego ojca. Nie wymaga przygotowań, nie trzeba być na czczo. Podczas analizy oddzielane jest osocze, w którym znajduje się wolne DNA. Metoda ta uznawana jest za najdokładniejszą na świecie, gdyż podczas badania analizowanych jest 317.000 markerów genetycznych i porównuje się je z markerami domniemanego ojca. Wysokiej rozdzielczości mikromacierz identyfikuje polimorfizmy pojedynczego nukleotydu- SNP. Komputerowy algorytm oblicza stopień podobieństwa DNA płodu i DNA domniemanego ojca oraz losowych niespokrewnionych osób.

Cała procedura trwa około 2 tygodni, opiera się na nowatorskiej technologii bioinformatycznej.

Izolowanie DNA po amniopunkcji

W drugim sposobie DNA dziecka pobierane jest przy okazji badań prenatalnych- biopsji kosmówki/ amniopunkcji. W przypadku amniopunkcji możliwe jest to od 13-15 tygodnia ciąży, a biopsja kosmówki wymaga skończonego 11 tygodnia ciąży. Badania te zaleca się, gdy podejrzewa się wystąpienie u dziecka wad genetycznych. Testy te nie są wykonywane rutynowo, gdyż w 0,3-1% przypadków może dojść do śmierci lub uszkodzenia płodu. Wizyta w przychodni poprzedzona jest szczegółowym wywiadem lekarskim z pacjentką.

Amniopunkcja przeprowadzana jest pod kontrolą USG, w warunkach aseptycznych. Lekarz podaje ciężarnej znieczulenie miejscowe, odkaża fragment skóry jałową igłą, nakłuwa powłoki brzuszne i pobiera strzykawką ok. 15 ml płynu owodniowego. Następnie usuwa igłę i zakłada opatrunek. Zabieg trwa około kilka minut. Pobrana próbka zawiera komórki płodu pochodzące ze złuszczającej się skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego. Biopsję kosmówki natomiast przeprowadza się przy miejscowym znieczuleniu, przezbrzusznie z użyciem cienkiej igły lub przezpochwowo za pomocą kaniuli, zależnie od lokalizacji kosmówki. Komórki kosmówki mają te same chromosomy co płód, na późniejszym etapie wytwarzają łożysko. Igła/kaniula nie trafia do jamy owodni, dlatego tę metodę uważa się za bezpieczniejszą niż amniopunkcja. Zaletą ustalenia ojcostwa przy okazji badań prenatalnych jest możliwość pobrania od ojca próbki jako mikrośladu, np. włosów, szczoteczki do zębów czy też chusteczki z katarem.

Cena ustalenia ojcostwa za pomocą testów w trakcie ciąży zależna jest od rodzaju pobranych próbek i waha się od niespełna 2000 zł do 6000 zł.

Nasze laboratorium nie wykonuje badań DNA w czasie ciąży. W Polsce badania DNA wykonuje się drugą metodą, która jest obarczona ryzykiem – 0,3-1% płodów może ulec uszkodzeniu.